Altyapı

UzmanTescil'in eşsiz altyapısı ile alakalı bilgiler

Bina

Radore 520 m2, 110m2, 285m2 ve 120m2 olmak üzere toplamda 1.035 m2’lik 4 veri merkezi salonuna sahiptir. İstanbul Levent’te bulunan MetroCity AVM’nin -4. katında yer almaktadır. MetroCity AVM’nin yapımı 2002 yılında tamamlanmış ve 2003 yılında hizmete açılmıştır. MetroCity AVM, Metro ulaşım hattı üzerine inşa edilmiştir.

MetroCity AVM binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

Network

Radore, G-İSS-125 numaralı İnternet Servis Sağlayıcı lisansı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişimi sağlama ve hosting konusunda yetkilendirilmiştir. Radore Veri Merkezi, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile (Türk Telekom, Turk Telekom International ve opsiyonel olarak Telecom Italia / Seabone) sunmaktadır. Ayrıca Radore Veri Merkezi’nin Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) üzerinden 6 farklı servis sağlayıcı ile peering’i* bulunmaktadır.

Radore, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Bağlantı, birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştirilir. Radore müşterileri de yine birebir yedekli Brocade MLXe-16 aggregation router’lar üzerinden network omurgasına bağlanır. İnternet servislerinde yük dengelemesi için Brocade ServerIron ADX 1000 switch’ler kullanılmaktadır.

İklimlendirme

Radore Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur.

Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Radore’nin yıllık PUE oranı ortalaması 1,43’tür.

Monitoring (İzleme)

Radore Veri Merkezi Altyapı Ekibi veri merkezi altyapısını oluşturan enerji, iklimlendirme ve güvenlik bileşenlerinin takip, izleme ve bakımından sorumludur. Günlük, haftalık ve aylık periyodik bakım prosedürleri ile birlikte altyapı bileşenlerinin tamamı kesintisiz olarak altyapı ekibi tarafından izlenmektedir. Enerji dağıtım sistemlerine ait parametreler Enerji Kalite Analizörü ile 7 gün 24 saat takip edilmekte ve ölçümlenmektedir. Veri merkezi ve ofisler Yangın İhbar Santrali ile izlenmekte olup veri merkezi alanları 26 noktada sıcaklık, nem ve su seviye sensörleri ile yine 7/24 takip edilmektedir. İklimlendirme altyapısını oluşturan chiller kompresörlerine ait su debisi, gidiş-dönüş suyu sıcaklıkları ve dış ortam hava sıcaklığı da günlük olarak takip edilmektedir.

Radore Network Ekibi, Radore’nin müşterilerine sunduğu kesintisiz internet erişiminin sürekliliği için network omurgasına ait tüm bileşenleri 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak izlemektedir. Network altyapısında Sflow yazılımı ile gelen ve giden verinin takibi yapılmakta, Argus yazılımı ile de sunucu anlık olarak kontrol edilmektedir.