X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir, Neden Kaynaklanır Nasıl Çözümlenir?

AnasayfaYazılarGenelDNS_probe_finished_nxdomain Hatası ...

Webte sörf yaparken  karşımıza gelen bir hata uyarısı  “dns_probe_finished_nxdomain” ile karşılaşmaktayız. Peki bu hatanın sebebi nedir? Bu yazımızda sizler  için “dns_probe_finished_nxdomain” nasıl çözülür? Bu hata nedir? Bu konuyu tamamıyla sizler için derledik. Keyifli ve sorununuza çözüm içeren yazı olmasını dileriz.

Söz konusu “dns_probe_finished_nxdomain” hatasının nedeni aslında hata uyarısı başında gelen hata kodu olan DNS kaynaklıdır. Dns kelimesinin açılımı ise Domain Name System İngilizce bir kelimedir. Ve bunun türkçe karşılığı ise Alan isimlendirme sistemi anlamına eş değer gelmektedir. 

“Dns_probe_finished_nxdomain” Hatası neden kaynaklanmaktadır.  

“Dns_probe_finished_nxdomain“ hata uyarısını almanızın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenleri birkaç tanesini aşağıda sıraladık. 

Bunlar;

Virüsler

Antivrüsler

VPNler 

Kullanıcılan Tarayıcıların Eklentileri

Virüsler ( Trojanlar )

Bilgisayarınıza herhangi bir nedenden bulaşan sizin dnslerinizi değiştirebiliyor. Bunun bir çok nedeni olabiliyor mining, ddos attack vb.

Antivirüs Programları

Virüslerden korunmak için kurmuş olduğunuz antivirüs programlarında ki güvenlik duvarı bu hatayı “dns_probe_finished_nxdomain” almanıza sebeb oluyor güvenlik duvarınızı ayarlardan kapatmanız durumunda sorun çözülecektir.

VPN Programları

Vpn kullanımının amacı ise ip adresinizi başka yerde göstermenize yarayan servislerdir. VPNlerde ise kullanmakta olduğunuz local ipleri değiştirmekte bu değiklik nedeniyle “dns_probe_finished_nxdomain” hatası almanıza sebeb verebilir.

Tarayıcı Eklentileri

“dns_probe_finished_nxdomain” hatası almanızın bir diğer nedeni ise kullanmakta olduğunuz safari, chrome, opera vb tarayıcıların 3. Parti eklenti kurulumlarından da kaynaklanmaktadır. Bu eklentileri kaldırmanız durumunda sorun tamamen ortadan kalkacaktır.


wp wp Top